واریکوسل؛ دردسر ها و خوش شانسی ها

واریکوسل

به نظر من واریکوسل رو نمیشه یک بیماری تلقی کرد. بیشتر یه جور اختلال مکانیکی مربوط به رگ هاست که الزاما باعث ایجاد مشکل نمیشه.

 

 

اگه به این تصویر بالا دقت کنین، واضحه که رگ های یک سمت از بیضه بزرگتر و گشاد تر از سمت دیگر هستن. این بیماری از نظر میزان پیشرفته بودن به سه درجه یا “گرید” دسته بندی میشه. واریکوسل گرید یک عموما قابل تشخیص نیست. اما درجه دو و سه رو میشه با لمس یا حتی نگاه تشخیص داد.

 

واریکوسل دقیقا چیه؟

واریکوسل در واقع عبارت از بزرگتر شدن بیش از حد معمول رگ های متصل به بیضه ست. این مشکل معمولا فقط در یک سمت بیضه و عموما برای بیضه سمت چپ رخ میده. بعضی از افرادی که این مشکل رو دارن احساس درد شدیدی دارن و در مقابل بعضی از افراد هم هیچ دردی رو حس نمیکنن.

 

چه مشکلی ایجاد میکنه؟

مشهود ترین مشکلی که ایجاد میکنه ایجاد درد بعضا شدید در برخی افراد مبتلاست. اما درد فقط یک مشکل حاد و مقطعیه. بیضه برای تولید اسپرم نیاز به دمای نسبتا خنک داره. دقیقا بخاطر همینه که بیضه ها در خارج از بدن قرار گرفتن، چون دمای بدن برای شرایط تولید اسپرم زیاد مناسب نیست. اما دمای خون انسان بالاست و وقتی رگ ها گشاد باشن و مقدار قابل توجهی خون به بیضه بخورن، دمای بیضه بالا میره و کار رو برای سلول های اسپرم ساز سخت میکنه. بخاطر همین در مرور زمان احتمال عقیم شدن و از کار افتادن سلول های اسپرم ساز وجود داره

 

آیا حتما نیاز به جراحی داره؟

معمولا واریکوسل گرید 1 و 2 رو جراحی نمیکنن. گرید یک تقریبا هیچ مشکل خاصی ایجاد نمیکنه و نیاز به پیگیری خاصی نداره. اما برای افرادی که واریکوسل گرید دو دارن معمولا تجویز میشه که هر 6 ماه یک بار ازمایش اسپرم بدن تا در صورتی که تغییری در میزان اسپرم یا میزان تحرک اسپرم های سالم بوجود بیاد، جراحی صورت بگیره. اما واریکوسل های درجه سه و پیشرفته معمولا چه باعث کاهش تعداد اسپرم ها شده باشن و چه نه، مورد عمل جراحی قرار میگیرن.

 

اگر جراحی نشه چه اتفاقی میفته؟

در صورتی که واریکوسل درجه سه مورد عمل قرار نگیره، به مرور زمان سلول های اسپرم ساز از کار میفتن و اگر زمان عمل نکردن خیلی طولانی بشه، علاوه بر عقیم شدن در مواردی حتی باعث از بین رفتن کامل میل جنسی میشه

 

ازمایش اسپرم به چه صورته؟

اگر واریکوسل دارید و میخاید مطمئن بشید که ایا تاثیر مخربی بر روی کار بیضه های شما گذاشته یا نه، موثق ترین راهش ازمایش ساده اسپرم هست. کافیه به دکتر مراجعه کنید تا براتون ازمایش اسپرم بنویسه و بعد یک راست به ازمایشگاه برید. تو ازمایشگاه به شما ظرفی میدن و شما رو احتمالا به سمت دسشویی راهنمایی میکنن تا به نحوی (!) خودتون رو تخلیه کنین و اسپرم های خودتون رو توی ظرف بریزین. معمولا جواب زود اماده میشه. اگر تعداد اسپرم های شما بالاتر از 20 ملیون بود جای هیچ نگرانی نیست.

 

اگه تعداد اسپرم ها کمتر از 20 ملیون در میلی لیتر بود به معنی عقیم بودنه؟

اگر تعداد اسپرم های شما کمتر از 20 ملیون باشه احتمالا به این معنیه که نمیتونید از راه طبیعی بچه دار بشید و برای فرزند اوری باید از طریق لقاج مصنوعی اقدام کنید که البته جای هیچ نگرانی نیست. ضمن اینکه احتمال خیلی زیاد بعد از عمل واریکوسل توانایی اسپرم سازی شما تا حد قابل توجهی بهبود پیدا میکنه.

 

جراحی واریکووسل چطوریه؟

من سال 1391 و پیش دکتر محسن هاشمی واریکوسلم رو عمل کردم. واریکوسل من درجه سه و پیشرفته بود اما هنگام ازمایش اسپرم همچنان 70 ملیون اسپرم داشتم. جراحی واریکوسل خیلی ساده ست، جراح قسمت کوچکی در پایین شکم رو پاره میکنه و رگ های متصل به بیضه رو قیچی میکنه و گره میزنه.

 

آیا ممکنه دوباره برگرده؟

بله! ورزش های سنگین و راه رفتن زیاد میتونه باعث بازگشت واریکوسل بعد از جراحی بشه.

 

یک نکته جالب در مورد واریکوسل در ایران…

تا قبل از سال 93 کسانی که واریکوسل درجه 3 داشتن از سربازی معاف میشدن. توجیهش هم این بود که فعالیت سنگین در سربازی باعث تشدید واریکوسل میشه. اما از سال 93 این قانون تغییر کرد و دیگه واریکوسل باعث معافیت سربازی نمیشه.

نوشته شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید