کنایه های گزنده جاستین ترودو به ترامپ

جاستین ترودو

 

در عصر ایده ها و ایدئولوژی های متضاد و متناقض، برای سیاستمداران دنیای نوین خیلی عادیه که تحمل گرایی رو به عنوان یک شعار جار بزنن. اما جاستین ترودو که هفته پیش در یک مراسم فارغ التحصیلی در دانشگاه نیویورک سخنرانی میکرد گفت این به اندازه لازم، کافی نیست! “در موردش فکر کنید، «من تورو تحمل میکنم» در اقع به این معنیه که «اوکی، من (با حالت ناخشنود) اقرار میکنم که تو هم حق زندگی داری، فقط دور و بر من نپلک»

این حرف های جاستین ترودو در مراسم فارغ التحصیلی بود. بعدش ترودو ادامه داد: هیچ مذهبی در دنیا نیست که از شما بخواد همسایه تون رو تحمل کنید، بلکه از کلماتی مثل پذیرش، دوستی و حتی عشق استفاده میکنن.

 

گزارش ها و تحلیل هایی که بعد اون مراسم ارائه شد نشون داد در اذهان افرادی که در اون مراسم حضور داشتن، حرف های جاستین ترودو صرفا به عنوان یک حرف عمومی و به نوعی مانیفیست لیبرال در نظر گرفته شده. یه شعار تکراری “تحمل گرایی در عصر ایده های متناقض” که رایج و متداوله بین همه سیاستمداران دنیای مدرن.

 

البته که بخشی از پیام جاستین ترودو در واقع همین بود. نصیحت و درخاست از دانشجویان که تنوع یک ارزشه، نه به خاطر اینکه نژاد و جنسیت و مذهب افراد متفاوته، بلکه به این خاطر که تنوع، به جامعه ما افکار و ایده های متفوت تزریق میکنه. ترردو در آخر گفت از شما یه درخواست دارم؛ “الان که شما از دانشگاه میرید و وارد مراحل بعدی میشید، در زندگی مداوما به ادمهایی میرسید که ارزش ها، افکار و منافع متفاوتی با شما دارن، از شما میخوام که حرفهای اونا رو بشنوید و سعی کنید بنیان های مسترکی باهاشون پیدا کنید”

 

اما مقصود اصلی ترودو از این حرف ها چی بود؟

واسه اینکه بدونیم پیام اصلی ترودو چی بود، باید ببینیم این حرف ها در چه موقعیتی بیان شده. جاستین ترودو برای مذاکره مجدد در مورد قرارداد نفتا رفته بود امریکا. نفتا یک قرار داد تجارت ازاد بین امریکا، کانادا و مکزیکه که در سال 1993 منعقد شد. یکی از دهها قراردادی که اخیرا ترامپ ازش بصورت یک طرفه خارج شده. پس تعجب برانگیز نیست که ترودو مستقیما اسم ترامپ رو نیاره، اما حرفهاش بیش از اونکه صرفا توصیه اخلاقی باشه، تماما کنایه به ترامپ بود.

 

اما سیگنال های زیادی برای حضار و شنونده ها وجود داشت که متوجه مقصود اصلی ترودو بشن. “رهبری ای که ما در دنیای امروز نیاز داریم، مدیریتیهکه مردم رو به هم نزدیک و نزدیک تر کنه” ترودو ادامه داد “این مخالف دو قطبی سازی، ناسیونالیسم افراطی و هویت سیاسی ای هست که این اواخر مد شده”

 

سخنان ترودو مستقیم ترین انتقاد غیر مستقیمی بود که مدیریت فعلی کاخ سفید رو به باد نقد میگرفت. ترامپی که تهدید میکنه بین امریکا و مکزیک دیوار میکشه و جمعیت عظیمی از ملیت ها رو از ورود به خاک امریکا منع کرده.

نوشته شده توسط

دیدگاهتان را بنویسید